תורת האילוצים

מה לשנות?

אל מה לשנות?

איך לשנות?

שישים שניות על "תורת האילוצים" – ד"ר אליהו משה גולדרט, ד"ר לימור וינטר, שותפה.

מה לשנות?

אל מה לשנות?

איך לשנות?

שישים שניות על "תורת האילוצים" – ד"ר אליהו משה גולדרט, ד"ר לימור וינטר, שותפה.

ד"ר לימור וינטר – PhD, MSc

בעלת ניסיון עשיר ומגוון ביעוץ אישי וזוגי, טיפול והדרכה בארץ ובעולם.
מומחית בניהול תהליכי שינוי, צמיחה ממשבר וקבלת החלטות במצבי אי וודאות ומומחית בינלאומית בתורת האילוצים וMBTI

שישים שניות על "תורת האילוצים" – ד"ר אליהו משה גולדרט, ד"ר לימור וינטר, שותפה.

בתהליך היעוצי אנו משתמשים בתהליכי החשיבה של תורת האילוצים למצבים הבאים:

  • ניהול תהליכי שינוי
  • קבלת החלטות
  • התמודדות עם קונפליקטים ודילמות
  • תכנון וחשיבה קדימה

הכלים של תורת האילוצים מסייעים בחשיבה חדשה ופורצת דרך , מתמקדים בדרכים הייחודיות בהן אנשים, קהילות וארגונים פורחים ומשגשגים. בטיפול אנו נעזרים בכלי החשיבה כדי לזהות דפוסים מכשילים והתנהגויות "נהג אוטומטי" ויכולים להתחיל לפעול אחרת.

ראשי התיבות אפר"ת – 

א = אירוע

פ = פרשנות

ר = רגש

ת = תגובה

כלים המסייעים לנו לעשות הפרדה – להבין קצת יותר, פחות לשפוט, להסכים לפעמים לקבל ואף לשנות דברים הטבועים בנו

"אל תנסו לנבא במדויק ברבורים שחורים, השקיעו במוכנות לא בניבוי",טאלב

 

הנחות היסוד של תורת האילוצים:

  1. פוטנציאל מובנה – באדם, בקהילה ובארגון קיים פוטנציאל התפתחות, תהליכי החשיבה של תורת האילוצים מסייעים לזהות ולהגדיר אותו ובכך הוא משמש כאבן יסוד בתהליך של העצמה ושגשוג.
  2. פשטות מובנית – מספר מצומצם של גורמים משפיעים ויוצרים מגוון של רחב של תופעות. תהליכי החשיבה של תורת האילוצים מסייעים לזהות ולהגדיר את אותה הפשטות ובכך לסייע בהתנהלות ברורה שקופה ומשתפת.
  3. Win-Win מובנה –  הדדיות ושיתוף פעולה אמיתי הם תנאים הכרחיים להתנהלות יעילה ולאיכות חיים. השיח המתמקד בשאלה :"מה היא המטרה המשותפת של כולנו , מתנגדים ותומכים כאחד?"
  4. "ואהבת לרעך כמוך" – קריאה לאחריות אישית ועל פי הרמב"ם – "מצוה על כל אדם לאהוב את כל אחד ואחד מישראל כגופו, שנאמר "ואהבת לרעך כמוך" (ויקרא יט, יח). לפיכך צריך שיספר בשבחו ולחוס על ממונו, כמו שהוא חס על ממון עצמו ורוצה בכבוד עצמו; והמתכבד בקלון חברו, אין לו חלק לעולם הבא."

הרחבה: תורת האילוצים היא מתודת חשיבה העוסקת במערכות מורכבות שפותחה ע"י הפיזיקאי הישראלי ד"ר משה אליהו גולדרט ז"ל. תהליכי החשיבה של תורת האילוצים נלמדים באוניברסיטאות רבות ברחבי העולם ומיושמים בתחומים רבים ומגוונים כגון: רפואה ובריאות, חינוך, פסיכולוגיה, חשיבה יצירתית, עולם המודיעין , גישור ופתרון סכסוכים וכמובן עולם הניהול, השיווק, הכספים, העצמת מנהלים, אימון אישי ועוד.נכתבו אלפים רבים של ספרים, מאמרים ועבודות דוקטורט על תורת האילוצים  ואין ספור אזכורים ברשת ובקבוצות  – כל אלו מאפשרים דיון וגישה לידע המעמיק וליישומים המגוונים של תורת האילוצים בסביבות שונות.

“I smile and start to count on my fingers: One, people are good."אני מחייך ומתחיל לספור על אצבעותיי:  אחד, אנשים טובים. Two, every conflict can be removed. שתיים, כל סכסוך ניתן להסרה. Three, every situation, no matter how complex it initially looks, is exceedingly simple. שלוש, בכל מצב, לא משנה כמה מורכב הוא נראה בתחילה, קיימת פשטות. Four, every situation can be substantially improved; even the sky is not the limit. ארבע, כל מצב ניתן לשפר באופן משמעותי, אפילו השמיים הם לא הגבול. Five, every person can reach a full life. חמש, כל אדם יכול להגיע לחיות חיים מלאים. Six, there is always a win-win solution. שש, תמיד קיים  פתרון win-win. Shall I continue to count?” האם להמשיך לספור? "

ד"ר אליהו משה גולדרט
1947 – 2011 1947 – 2011

הליכתו של ענק בקול דממה דקה 

לזכרו של דר' אלי גולדרט (תמצית מהספדו של ד"ר שרגנהיים)                      

ב-11 ליוני נפטר דר' אליהו משה גולדרט, מגדולי המחדשים בתחום הניהול בעולם. דר' אלי גולדרט, מחבר הספר המפורסם 'המטרה', היה ענק רוחני במלוא מובן המילה בשני תחומים שונים, אך קשורים האחד עם השני: פיתוח גישת הניהול הידועה בשם "תורת האילוצים" ויכולתו להשפיע על אנשים להוציא יותר מעצמם.

כממציא גישה ניהולית מעשית ואפקטיבית הוא השפיע על מספר עצום של ארגונים, כולל ארגוני ענק של מיליארדי דולרים מכירות בשנה, להשיג יותר ממטרתם. לעיתים הרבה יותר. משנתו הניהולית של מי שבא מתחום הפיסיקה מאופיינת בשאיפה אדירה לפשטות, הגיון בריא, מיקוד תשומת הלב הניהולית וליצירת איחוד win-win ככלל מנחה בכל דיאלוג עסקי. הבנתו את המציאות האי-ודאית משכה אותו להביע בבירור את אי-התועלת בתחכום היתר. ספריו מומלצים ברוב הפקולטות למנהל עסקים בעולם.

אסיים במשפט אחד מתוך מה שאמר : "לעולם אל תתנו למשהו חשוב להפוך להיות דחוף!"

להורדת חוברת עבודה

למידע נוסף ושיחת יעוץ אישית ללא התחייבות:

פשטות, הגיון בריא ומיקוד תשומת הלב ליצירת איחוד

המלצות

אלי ותרצה
רמת הגולן
קרא עוד
לא יכולנו לסבול כבר אחד את השני , ידענו רק לצעוק או לשתוק. מלימור קיבלנו יעוץ מקצועי, מועיל ומעורר מחשבה ויצרנו דיבור יותר קרוב ומהלב
רבקה
חיפה
קרא עוד
אני ממליצה בחום על לימור וינטר כמומחית ממעלה ראשונה, הגעתי מבולבלת, גמורה בלי כוחות ובלי כיוון. לימור, עם יושרה מקצועית ומחויבות אישית עמוקה לי ולמטרה נתנה לי יד. היום אני עומדת על הרגליים והימים שלי מלאים
אורי ותמי
קרית מוצקין
קרא עוד
היה בינינו חוסר אמון מלא, חילוקי דעות מהותיים ואף בעלי משמעות כספית גבוהה ולימור תוך רגישות רבה הצליחה לגשר, ליצור בינינו הסכמות ויכולת לתפקד בהמשך למשימות נוספות
נועם
טבעון
קרא עוד
בימי חיי יצא לי להיעזר ביועצים בעלי ניסיון אבל לימור לא דומה לאף אחד אחר/ת. לימור מגוונת בעלת יכולת הקשבה אדירה וכניסה לפרטים מיוחדים. לימור לא מנסה לשנות אותך אלא מכוונת אל היתרונות שלך למקסימום
עמי
חדרה
קרא עוד
הייתי במשבר, לא היה לי עניין בכלום, לא יצאתי לעבוד ולא נתתי אמון באף אחד. בטיפול הרגשתי נוח כשהכול גלוי ופתוח, לא שופטים אותי, נותנים בי אמון. הצלחתי לחזור לעצמי, לצאת כל בוקר לעבודה ולפגוש אנשים. עדיין יש לי נפילות אבל הן לעיתים הרבה יותר רחוקות.
ערן
חיפה
קרא עוד
העמדה הקבועה היא בעצם ההשתנות היומיומית תוך בניית תהליכים יציבים לאורך זמן בדיקה ותיקון. כל זאת עם הרבה סובלנות וסבלנות ורצון להעמיק . מדהים בעייני היחס, שיתוף הפעולה והאמונה בדרך
רחל
בנימינה
קרא עוד
הרגשתי לגמרי לבד, לא היה לי אף אדם שהדיבור אתו הביא לי תועלת. הכול כבר היה נדוש ומוכר לי. לימור ניהלה את המפגשים שלנו בחום, במחשבה עמוקה, דיוק ובמקצועיות גבוהה. הייתה בה פתיחות וגמישות הן בתוכן והן בפורמט העבודה. הרגשתי תחושת בטחון ושקט והצלחתי לארגן מחדש את חיי, מחשבותיי, סדרי העדיפויות שלי והיום אני בנתינה וביצירה
רינת ואסיף
קיבוץ בצפון
קרא עוד
הגענו ללימור אחרי הרבה ניסיונות כושלים ליצור שינוי. לאחר עבודה רבה שלנו עם לימור אפשר לסכם ולהגיד שתהליך זה היה בעל חשיבות רבה. הוא הזכיר לנו כשאתה רק מנסה לקבל את האחר ולהקשיב לו מתוך ניסיון להבין את נקודת המבט שלו – הדברים נראים לגמרי אחרת.
ליאת ואריהטבעון
קרא עוד
הגענו שבורים כועסים וכואבים ועשינו דרך להבראה
הקודם
הבא
Call Now Button